Bütün bir yıl boyunca beklediğiniz sıcak yaz günlerini ve keyifli tatilinizi daha eğlenceli bir şekilde yaşayabilmek istiyorsanız güneşten korunurken yapılması gerekenler konusunda ufak bir bilgi almanız sizler için yararlı olacaktır. Güneş yanıkları ve lekelerine maruz kalmadan tatilinizi huzurlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilmeyi başaran güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunabilmek istiyorsanız ilk önce; cildinizi ve tüm teninizi buna yavaş yavaş alıştırmayı deneyin. Bir anda bronzlaşmayı denemek cildinize çok ciddi kalıcı hasarlar bırakabilir. Güneşlenme esnasında kendi cildinize uygun olan koruyucu güneş kremleri kullanın.

Güneşten doğru şekilde korunabilmek için kendi cildinizi iyi tanıyın. Başkalarının kullandığı yöntemler ve güneş kremlerini kullanmak yerine kendi cildinizin hassasiyetini öğrenerek bu duruma göre hareket etmeye çalışın.

Aşırı Hassas Beyaz Tenli Ciltler

Aşırı hassas ve beyaz bir tene sahipseniz bronzlaşmadan önce kızarmaya başlıyorsunuz demektir. İlk kez güneşe çıktığınız zaman bu sebepten dolayı 5 ile 10 dakikadan fazla kalmamanız gereklidir. Güneşlendiğiniz esnada mutlaka yüzünüze koruma faktörü 35 olan kremler ve vücudunuza da 30 koruma faktörlü kremler sürmelisiniz. Ek olarak şapka ve güneş gözlüğü de kullanabilirsiniz.

Normal Buğday Tenli Ciltler

Buğday tenli ve normal denilebilecek bir ten rengine sahipseniz çabucak bronzlaşabilirsiniz. Bu yüzden 20 ile 30 dakikadan fazla güneşte kalmamanız tavsiye edilmektedir. Koruma faktörü 10 olan ve suya dayanıklı olan ürünler kullanarak güneşin zararlı etkilerinden kolaylıkla korunabilirsiniz. Hafif bronzlaştıysanız 6 koruma faktörlü ürünler kullanabilirsiniz.

Kese ve Sert Havlulardan Uzak Durun

Güneşlendikten sonra hassas hale gelen cildinize kese ve sert havlular uygulamayın. Banyonuzu yaparken yumuşak havlular tercih edin. Banyo sonrasında doğrudan kurulanmak yerine cildinizi hafif nemli bırakarak kendi kendine kurumasını bekleyin. Banyo sonrası nemlendirici kremler de kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*