Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kilo alımı oluyor. Hamilelikte kilo alımı, çoğu zaman bebeğinizin sağlığı hakkında belirleyici olabilir. Aşırı kilo almanız durumunda çeşitli sağlık nedenlerinin oluşabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bunun aksi durumunda çok az kilo almanız durumunda da yine hekiminize bu konuda danışmalısınız. Boyu ve kilosu orantılı olan bir anne adayının hamilelik boyunca 12 ile 14 kilo alması normal karşılanır. Fakat ve rakamların çok üzerinde ya da çok altında alınan kilolar gebelik sürecini olduğu gibi doğumu da riske sokabilir.

Gebelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin kesinleşmesinden sonra anne adayı tarafından en çok merak edilen konular arasında kilo alımının ne zaman başlayacağı yer alır. Gebelik döneminde anne adayının beslenme düzenine göre kilo alımı ilk aydan itibaren başlar. Kendi ile beraber artık bebeğini de doyurması gereken anne adayının, daha besleyici besinlere yönelmesi gerekir. Anne adaylarının bu zorlu süreçte kilo verme ya da diyet yapma gibi bir lüksleri kesinlikle bulunmuyor. Bebeğin gelişimi için sağlıklı olan her besinden tüketilmesi gerekir.

Kilo Alımı ile Beraber Spor Yapın Gebeliğinizde sizin dışınızda gelişen fazla kilo alımını kontrol altına almak için yapmanız gereken en kolay şey, yürüyüş yapmaktır. Diğer spor aktiviteleri hamilelik sürecinde tehlike oluşturabileceğinden herhangi bir şeye yönelmeden önce mutlaka doktorunuza sormalı ve o konuda bilgi almalısınız. Eğer imkanınız varsa yüzmeyi deneyebilirsiniz. Hamileliğin ilk ve son aylarında olmaksızın diğer dönemlerde risk grubunda değilseniz yüzebilirsiniz. Fakat yüzeceğiniz havuzun temizliğinden emin olmalı ve yüzdükten sonra mutlaka hemen kurulanarak hasta olmamaya dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

Yoruma Kapalı.