Dispepsi olarak da adlandırılan hazımsızlık, günümüzde her yaştan insanın sık sık karşılaştığı bir durumdur. Karnın üst bölgesindeki şişkinlik ve gaz çıkarma şikayetleri ile kendini belli eden bu rahatsızlık pek çok farklı hastalığın da habercisi olabilir.

Kişiden kişiye belirtileri değişiklik gösterebilen hazımsızlığın belli başlı genel belirtileri mevcuttur. Mide yanması, bacak ağrıları, kabızlık, ağza gelen asit ve ekşi tat gibi belirtiler hazımsızlık belirtisi olabilir. Bu belirtileri uzun süre yaşayan kişilerin durumu hafife almadan en kısa sürede uzman doktora danışması gerekir.

abdominal-pain-2821941_640

Hazımsızlık Neden Olur?

Hazımsızlık sorunu genellikle yanlış beslenmeden dolayı meydana gelir. Fakat ilerleyen yaşlarda hazımsızlık meydana geldiyse ve uzun süredir devam ediyorsa farklı hastalıkların da belirtisi olabilir. Yanlış beslenme, tiroid sorunları ve sindirim sistemi hastalıkları hazımsızlığa sebep olabilir.

Hazımsızlık kısa süreli tedaviler uygulandığı zaman iyileşebilir bir rahatsızlıktır. Dengeli beslenmenin sağlanması, hazımsızlık tedavisinin ilk adımıdır. Ardından hastalığın genel gidişatına göre farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Hastalığın hangi evrede olduğu ve kişinin genel durumu tedavinin değişmesine yol açabilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*