İnsan hayatının her döneminde ihtiyacı olan süt ve süt ürünleri C vitamini ve demir açısından önemli kaynaklara sahiptir. Çocukluk, gebelik ve yaşlılık döneminde kemik sağlığı açısından süt ve süt ürünleri tüketimi oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünleri kalsiyum, fosfor ve birtakım önemli minaraller ile birlikte protein kaynağıdır.

süt ve süt ürünleri

süt ve süt ürünleri

Süt karbonhidratı olarak adlandırılan laktoz, beyin ve sinir hüclerinin oluşumu ile birlikte bağırsağın hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı rolü üstlenir. Uygun ortamı sağlayarak bağırsak bakterilerini geliştirir.

Süt ve Süt Ürünleri Zayıflatır mı?

Süt içmeyen kişilerde mide bulantısı, gaz, mide ekşimesi ve ishal zaman içerisinde görülebilir. Süt içildiği takdirde bu tür rahatsızlıkların da önüne geçilebilmektedir.

süt ve süt ürünleri

süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi dengeli beslenmenin anahtarıdır. Uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen bu gıdaları tüketmeniz aynı zamanda sağlıklı bir hayat yaşamanız ve fazla kilolarınızdan sağlıklı şekilde kurtulabilmeniz için de önemlidir. Pek çok diyet listesi içerisinde yoğun bir şekilde süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Ürünler hakkında A’dan Z’ye geniş bir rehbere ulaşmak istiyorsanız Gıda Hattı sitesine göz atabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*