Çalışma yaşamında; bilgisayar başında olmak, az uyku, fazla okumak, stres ve daha birçok sebep ile gözleriniz yorulabilir. Göz yorgunluğu daha çok; gözlerde ağırlaşma, şişlik ya da gözaltında morluk ile kendini gösterir.

Yorgun gözler için ne yapılabilir ve hangi kürler denenebilir? Gözlerde oluşan bu durumu geçirmek için evinizde oldukça kıza zamanda hazırlayacağınız kürler bulunuyor.

Bunun dışında günlük yaşamınıza dönmek ve dışarı çıkma durumunda iseniz bir buz parçasını göz çevrenizde gezdirin. Gözaltınıza açık renk kapatıcı uygulayabilirsiniz. Göz farı olarak koyu ton seçmeniz önerilir. Ayrıca rimellide üst kirpiğe sürerek bu görüntüyü gizlemeniz mümkün.

Uygulanabilecek Olan Kürler

  • Göz morlukları için herkes tarafından bilinen çay kürü, yorgun gözler için kullanılabilen bir uygulamadır. İki poşet çay sıcak su da demlendirin. Sonra biraz ılımasını bekleyin. Gözünüzün dayanacağı sıcaklıkta iken göz kapaklarınıza koyup bir soğuyana kadar bekletin.
  •  Bir süre bekledikten sonra gözler gül suyu ile yıkanır.
  • Göz yorgunluğuna iyi gelen bir diğer uygulama ise patates ile olandır. Patatesi keserek göz kapaklarınıza koyun ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra gül suyu ile yıkayın.
  • Nane ve sıcak su karışımı da göz yorgunluğu için ideal bir uygulamadır.
  • Zamanınız az ise bir parça buzu göz çevresinde gezdirebilirsiniz.
  • Ihlamur da yorgun gözlere oldukça iyi gelir. Sıcak su ile demleyip suyuna pamuk batırarak gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*