Yarık, ağız üst dudak veya damak ya da bazen her ikisinde de görülebilen bir boşluk ya da bölünmedir. Bir bebek gebelik sırasında geliştiğinde, yüzün ayrı bölgelerinin düzgün şekilde birleşmemesi durumunda oluşur. Her 1.000 doğumdan birinde görülür. Yarık, beslenme, konuşma ve işitme problemleri, kulak enfeksiyonları, diş çürümesi, çene gelişim sorunları ve psikososyal sorunlara yol açabilir.

babe-2972221_640

Yarık Dudak ve Damak Ne Zaman ve Neden Olur?

Gebeliğin 5. ila 9. haftalarında bebeğin yüz ve üst dudağı gelişir. Çatlak yarıklarının çoğu, rutin 20 haftalık tarama veya doğumdan hemen sonra görülebilir, ancak, damakta gizli bir submüköz yarık, aylar hatta yıllar boyunca tespit edilmeyebilir. Yarık dudakların ve yarık damakların nedeni tam olarak belli değildir. Bazen durum genetiktir, bazen de bilinen bir nedeni yoktur.

Bebeklerde Yarık Dudak ve Damak Tedavisi

Dudak yarıkları ve yarık damak problemlerinde ameliyat her zaman gereklidir ve ameliyatların tipi, kapsamı ve sayısı deformasyonun derecesine bağlıdır. Dudak, genellikle 3-6 ayda ve damakta yaklaşık 9-12 ayda, çocuk konuşmaya başlamadan önce onarılır.  Çocuğun okula başlamasından önce bazen küçük düzeltmeler yapılır. Yarık dudaklarda kozmetik sonuçlar genellikle mükemmeldir. Konuşma terapisi, yarık damak durumunda burundan konuşmayı düzeltmede çok yardımcı olabilir.

Yoruma Kapalı.