Bilgisayarınızın yeterince hızlı olmadığını ve rahat çalışamadığınızı fark etti iseniz, bazı revizyonlara ihtiyaç var demektir. Faydalı olacağına inandığımız bilgisayarınızın performansını etkileyecek 5 donanım konulu yazımızı okumanızı öneriyoruz!

  • Bilgisayar Ekranı

Bilgisayar ekranını değiştirmek, güç ve performans üzerinde etkili değilse de daha keyifli bir çalışma sağlayabilir. İster çalışın, ister oyun oynayın ya da sörf yapın kullanım deneyiminiz daha iyi olacaktır.

  • İşlemci

İşlemci bir bilgisayarın en önemli ve en pahalı donanımlarından biridir.  Fakat bilgisayar hız ve performansını arttıran en önemli sistemlerdir. Yeni bir işlemci almak isterseniz işlemci çekirdek sayısının hızdan daha önemli olduğunu ve bu işlemcinin kullandığınız modele uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  • Ekran Kartı

Ekran kartını yükseltmek özellikle dizüstü kullanıyorsanız biraz pahalı bir girişim olabilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı doğru belirlemelisiniz. Ekran görüntüsünün verilerini işleyen bu donanım hızlı geçişlerde çok yorulabilir. Ekrandaki görüntünün bozulduğu veya donduğu oyun oynama performansında bu çok daha önemli olacak iken, normal bir çalışma da gerekli olmayabilir.

  • Depolama Cihazı

Depolama cihazının çeşidi ve depolama alanı bilgisayarın hızını ciddi oranda değiştirebilir. Bilgisayarlarda kullanılan depolama cihazının boyutu az ise, kapasite doluluğundan dolayı bilgisayarınızın yavaşlamaya başladığını hemen fark edeceksinizdir. Depolama alanının türü ise depolama alanının çalışma hızı ile ilgilidir. Bilgisayarlarda genellikle SSD (Solid State Drive) ve HD (Hard Drive) depolama cihazı kullanılır. HD depolama cihazı boyutunu artırmak, (çok daha hızlı olan) SSD boyutunu artırmaktan daha az maliyetlidir.

  • RAM

RAM, bilgisayarın hızına doğrudan etki eden en ucuz donanımlardan birisidir fakat RAM değişikliği yapmak istediğinizde anakart ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer aynı anda birçok program ile birlikte çalışıyorsanız veya görsel-video düzenlemesi yapıyorsanız, bilgisayarınıza yeni bir RAM almak, performansını oldukça arttıracaktır.

Yoruma Kapalı.