Özellikle; zemin kat ve bahçe katı evler ile apartmanların en üst katlarında rutubet sorunuyla karşı karşıya kalınıyor. Rutubet zamanla duvarın boyasını şişirerek kaldırıyor ve boya yavaş yavaş dökülüyor. Fazla rutubetli yerlerde duvarın nem alan kısmı komple kabarıp kalkabiliyor. Rutubet duvarlarda istenmeyecek şekilde küf yaparak görüntüyü de bozuyor. Bu yazımızda sizlere duvardaki rutubeti önlemek için tavsiyeler vereceğiz.

Rutubeti gidermenin veya azaltmanın çeşitli yolları var ancak işlemlere başlamadan önce rutubetin kaynağının öğrenilmesi soruna kökten çözüm getirmesi açısından önemlidir. Eğer rutubetin kaynağı çatlamış bir boru ise öncelikle bunun çözümünün bulunması gerekiyor.  Bu soruna çözüm bulmadan üst kısımda yapacağınız hiçbir değişiklik rutubeti azaltmaz çünkü bina çatlak borudan su almaya devam edecektir.

Yalıtımın Önemi

Evi çevreleyen duvarlarda rutubet sorunuz varsa, uygun malzemelerle bu duvarlarda yalıtım yaptırarak rutubet sorununu büyük oranda azaltabilirsiniz.

Nem Alma Cihazları

Gelişmiş teknolojinin sunduğu nem alma cihazları yardımı ile odadaki fazla nemi atarak rutubeti önleyebilirsiniz.

Su Buharına Zamanında Müdahale

Su buharı oluşan bölgeleri anında kuru bir bezle silip kurutursanız bu bölgelerde küf oluşmasını engellersiniz.

Çamaşır Suyunun Gücü Küf oluşmuş bölgeleri sildikten sonra spreyli bir şişeye çamaşır suyu koyarak bu bölgelere sıkabilirsiniz. Bu işlemden sonra bölgeyi durulamadan kurumaya bırakın.

Yoruma Kapalı.