Beslenme uzmanları sağlıklı olan gıdaların mutlaka tüketilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. Bu gıdalardan biri de esmer pirinç. Her ne kadar mutfaklarda çok fazla bulundurulmuyor olsa da aslında esmer pirincin faydaları saymakla bitmiyor. Son derece mühim faydaları bulunan bu gıda, lezzetiyle de beğeni almayı başarıyor. Ancak alışkanlıklar nedeniyle halen beyaz pirinç daha fazla tüketiliyor.

Esmer Pirinç Manganez Deposu!

Vücudun protein ve karbonhidrat üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir mineral var. O da manganez. Sadece 1 fincan esmer pirinç günlük manganez ihtiyacını tamamen karşılayabiliyor. Esmer pirincin bu denli önerilmesinin en büyük nedeni de tam bir manganez deposu olması. Aynı zamanda sinir sistemini koruyan ve bozulmasını önleyen pek çok mineral bu gıdada mevcut.

Kolesterol problemi yaşayanlar için de esmer pirincin önemi oldukça fazla. Çünkü yapılan araştırmalar bu gıdanın kolesterole de iyi geldiği anlaşıldı. Gıda hem vücudun yağ seviyesini hem de kolesterol seviyesini azaltıyor. Klinik araştırmalar da bu bilgiyi doğruluyor.

Esmer Pirinç Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, her gün az miktarda da olsa bu gıdayı tüketin. Çünkü esmer pirinç zayıflamaya yardımcı oluyor. Yüksek oranda lif içeren bu gıda, iştah kapatma özelliğine de sahip. Açlığınızı daha uzun süre kontrol altında tutabiliyorsunuz ve dolayısıyla gün içerisinde daha az yiyor, daha hızlı zayıflıyorsunuz.

Esmer Pirinç Kanserden Koruyor Faydalar bunlarla sınırlı değil. Gıda cinsiyet hormonlarının üretilebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin sentezine de yardımcı olabiliyor. Serbest radikaller ile savaşabilen ender gıdalardan biri olması da son derece önemli. Selenyum minerali içeren bu gıda kolon kanseri ve tiroit rahatsızlığına karşı vücudu koruyor. DNA yapısını uyararak kansere karşı vücudun direncini arttırıyor.

Yoruma Kapalı.