Çiçek yetiştirmek oldukça zevkli bir uğraştır. Özellikle; kış aylarında tomurcuk tomurcuk açan çiçekler ev de hoş bir ambiyans yaratır. Evde ya da balkonunuzda çiçek yetiştirmek için bilinmesi ve uygulanması gereken bazı noktalar vardır. “ Evde çiçek nasıl yetiştirilir ya da balkonda çiçek nasıl yetiştirilir?” sorularının yanıtından önce hani çiçeği yetiştireceğinize de karar vermeniz gerekiyor.

Çiçek Yetiştiriciliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Evde ya da balkonunuzda yetiştireceğiniz çiçeği seçerken evinizin ya da balkonunuzun güneşli olan saatlerine dikkat edin. Bazı çiçekler akşam güneşini daha çok sever ve gölgelik isterler. Eğer balkonunuz ya da eviniz kuzey cepheli ise bu tarz çiçekler size uygun olacaktır. Aynı zamanda bazı çiçeklerin güneşlenme saatleri daha fazladır. Eviniz güney cepheli ise güneşlenmeyi daha çok seven çiçekleri seçmeniz yerinde olacaktır.
  • Evin içinde bakacağınız çiçeğinizi, özellikle salon çiçeği olarak satın alın ve mutlaka evde bakacağınızı belirtin. Bu şekilde alınan çiçekler, cam kenarında tutulmamalıdır. Özellikle kışın camdan vuran ısı ile ev ısısı bir anda bu çiçeklere zarar verir.
  • Ev ya da salon çiçeklerini sularken mutlaka sprey kullanmaya özen gösterin. Bu çiçekler de oluşan fazla nem köküne zarar verir ve ölmelerine sebep olur.
  • Süs bitkisi olarak sunulan salon çiçeklerinin yaprakları, ev tozuna maruz kalırlar. Bu da gözeneklerinin tıkanmasına sebep olup çiçeğe zarar verir. Su ve yumuşak bir sünger ile yaprağın hem üst hem de alt bölümleri temizlenmesi gerekir.
  • Ev çiçeklerinizin yerini sürekli değiştirmek de onlar için sakıncalıdır. Çiçeğin alıştığı yer de kalması daha çok tomurcuklanmasına ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Saksı değişimleri zamanını geçirmeyerek gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Yoruma Kapalı.