Ne istersen yiyebilmek ve yine de kilo vermek mümkün mü? İngiltere’deki Surrey Üniversitesi araştırmacıları “zaman kısıtlamalı beslenme” (Time Restricted Feeding-TRF) ile ilgili 10 haftalık bir çalışma yaptı. Sonuç; ne istersen yiyebilirsin ve yemek yeme zamanını kısıtladığın sürece, hala kilo verebilirsin.

diyet2

Zaman Sınırlı Yemek (TRF) Nedir?

Zaman aralıklı yemek, bir tür oruç tutmak, yemek alımınızı bazı günlerde veya her gün belirli bir zaman diliminde kısıtladığınız anlamına gelir. 30 Ağustos 2018’de Journal of Nutritional Science Dergisi’nde yayınlanana çalışmada bilim insanları, yemeklerini her gün daha kısa bir süre içinde yiyenlerin normalde daha uzun sürede yiyenlerden iki kat fazla vücut yağını kaybettiğini keşfetti. Takip anketi, zaman kısıtlaması olan beslenmelerin % 57’sinin normalden daha az yediklerini, çünkü o kadar aç olmadıklarını, yemek için daha az zaman geçirdiklerini veya özellikle akşamları daha az atıştırma yaptıklarını açıklıyor.

Peki, neden TRF kilo vermemize yardımcı oluyor? İnsan metabolizması gündüz yemek yemek ve güneş battığında uyumak için tasarlandı; bu saatler dışında yemek yediğimizde metabolizmamız zorlanıyor. Zaman kısıtlı beslenme, vücutta daha fazla enerji üretilmesine ve daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olan moleküler değişiklikler yaratıyor.

 

Yoruma Kapalı.